Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 223 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj3265
Wczoraj2750
W tygodniu19634
W miesiącu94422
Wszystkie2839916

Kaplica w Kiełbasowie

Założycielem kaplicy  w Kiełbasowie był leśniczy Mazer, który był spokrewniony przez swoją żonę z rodziną Habsburgów. Działo się to wszystko w okresie międzywojennym i budowę, a raczej jej wykończenie przerwała II wojna światowa. Po wojnie w latach 1945 - 1954 leśniczym w Kiełbasowie był Aleksander Olszowski. Z jego to inicjatywy będąca w stanie surowym kaplica została wykończona i zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa dla miejscowej ludności. Drewniany posążek Matki Boskiej Leśnej znajdujący się w ołtarzu wyrzeźbił wuj Aleksandra także Aleksander Olszowski nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem.

Obok Kaplicy jest posadzony dąb z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II i przywiezionych przez leśników z pielgrzymki do Watykanu. Kaplica jest na uboczu drogi Żywiec - Korbielów w zacisznym i chłodnym, leśnym miejscu.

Msza w symbolicznym miejscu

1 maja 1978 roku kardynał Karol Wojtyła przebywał na Żywiecczyźnie, a dokładniej modlił się w kaplicy leśnej w Kiełbasowie (parafia Pewel Mała).

1 maja 2011r. o godz. 15.00 w kaplicy leśnej Kiełbasów odbyła się Msza Święta Dziękczynna. Wierni z gminy Świnna oraz wszyscy zaproszeni goście  dziękowali Bogu za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. 

.


Poprawiony (niedziela, 15 grudnia 2013 13:39)