Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 195 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj3500
Wczoraj2750
W tygodniu19869
W miesiącu94657
Wszystkie2840151

Wielki Tydzień 2024

Niedziela Palmowa

W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów Kościoła, które są nierozłączne: Eucharystii i Kapłaństwa.W Wielki Piątek nasze myśli biegną w stronę Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Centrum stanowią Uroczystości Męki Pańskiej, które rozpoczną się o godz. 18.00, podczas których odczytana zostaje Ewangelia św. Jana, mamy wtedy rozbudowaną modlitwę powszechną  i Adorację Krzyża. Następnie Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, przy którym trwać będzie Adoracja przez całą noc.


W Wielką Sobotę także nie odbywa się Msza Święta. Zgodnie z wielowiekową tradycją, rano wierni święcą pokarmy (jajka, chleb, baranka wielkanocnego, chrzan, sól czy babkę wielkanocną) oraz odwiedzają Grób Pański, przygotowując się w ten sposób do wieczornych uroczystości i świętowania Wielkiej nocy. Po zmroku odbywa się natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której poświęcona zostaje woda i ogień. Uczestnicy liturgii odnawiają także przyrzeczenia chrzcielne. W wielu parafiach dzieci przyjmują sakrament chrztu świętego. To jedna z najbardziej uroczystych liturgii w roku, gdzie stół Słowa Bożego jest zastawiony obficie, gdyż w liturgii czyta się łącznie 8 czytań.

 

 

 

 

.

Poprawiony (sobota, 30 marca 2024 22:00)