Wielkopostna Pielgrzymka do Kopalni Soli w Wieliczce

W II Niedzielę Wielkiego Postu (25.02. 2024r.) parafianie z michalickich parafii – Pewel Mała i Pewel Ślemieńska (Diecezja Bielsko - Żywiecka) już po raz czwarty wzięli udział w Wielkopostnej Pielgrzymce do Kopalni Soli w Wieliczce. W wydarzeniu organizowanym przez wielickich górników uczestniczyli również pielgrzymi z Pawlikowic, Gorzkowa i Byszyc – parafii, w których posługują księża Michalici. Główną część dwugodzinnej modlitwy w podziemiach Kopalni Soli  „Wieliczka”  stanowiła Msza św. której oprawa była poszerzona o rozważania Męki Pańskiej oraz śpiew Gorzkich Żali. Pielgrzymkę rozpoczęła Górnicza Droga Krzyżowa chodnikami kopalni prowadzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Byszyc. Następnie pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy św. Kingi przez ks. Rektora Kazimierza Radzika CSMA, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pewli Małej, ks. Zbigniewa Pajora CSMA, wikariusza w parafii pw. Królowej Polski w Pewli Ślemieńskiej oraz ks. Rafała Buzała, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Zatorze. Na zakończenie Eucharystii ks. rektor Kazimierz Radzik podziękował Prezesowi Kopalni Soli Wieliczka WSPARCIE, panu Janowi Ziobro za możliwość pielgrzymowania do wielickiej kopalni oraz za piękną figurę św. Kingi, która trafi do kościoła w Pewli Ślemieńskiej. Następnie przedstawiciele parafii z obu Pewli wręczyli Panu Prezesowi ikonę św. Michała Archanioła. Po odśpiewaniu drugiej części Gorzkich Żali i zrobieniu pamiątkowych zdjęć pielgrzymi wyruszyli Trasą Turystyczną do komory Warszawa, gdzie zatrzymali się na poczęstunek. Po posiłku kontynuowali zwiedzanie kopalni. Wędrując solnymi korytarzami pielgrzymi podziwiali niespotykane na powierzchni krajobrazy –  solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory wypełnione wspaniałymi rzeźbami i oryginalną obudową. Po zwiedzeniu Muzeum Żup Krakowskich pielgrzymi – turyści wyjechali z Kopalni szybem Regis i udali się w drogę powrotną do swoich domów.

Poprawiony (środa, 28 lutego 2024 18:04)