Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj3411
Wczoraj7014
W tygodniu29148
W miesiącu119042
Wszystkie2515884

Informacje Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Dekret odwołujący dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane

Bielsko-Biała, 16 czerwca 2021 roku

L. dz. 771/2021

DEKRET

Biorąc pod uwagę ustalenia podjęte w ramach Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (komunikat z dnia 12 czerwca 2021 roku) i nawiązując do kan. 87 § 1 KPK, z dniem 19 czerwca 2021 roku, odwołuję dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane.

Wobec powyższego przypominam, że „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (KKK 2181).

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 § 1 KPK, por. KKK 2180).

Jednocześnie polecam, by duszpasterze skutecznie powiadamiając wiernych o zniesieniu dyspensy przypomnieli im o znaczeniu udziału w Eucharystii dla życia duchowego (por. KKK 2182).

Całą wspólnotę Kościoła Bielsko-Żywieckiego ogarniam modlitwą i wszystkim udzielam błogosławieństwa w imię † Ojca † i Syna † i Ducha Świętego. Amen.

† Roman PINDEL

Biskup Bielsko-Żywiecki

Ks. Adam BIENIEK

Kanclerz Kurii

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2021

Tradycyjna Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę wyruszy z sześciu miejscowości naszej diecezji: Andrychowa, Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Istebnej i Oświęcimia.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Hałcnowskiej bazylice, 6 sierpnia 2021 r. o godz. 8:00. 11 sierpnia o godz. 11:30 pielgrzymi wspólnie wejdą na Wały Jasnogórskie, gdzie o 13:30 sprawowana będzie Msza św. na zakończenie pielgrzymki.

Informacje dla pielgrzymów wyruszających z Bielska-Białej Hałcnowa

Zapisy tylko online:

pielgrzymka.bielsko.pl (od 28 czerwca do 16 lipca)

Kto chciałby zostać duchowym pielgrzymem, może zarejestrować się na stronie pielgrzymki.

Rozpoczęcie pielgrzymowania 6 sierpnia Mszą św. o godz. 8:00 w Bielsku-Białej Hałcnowie.

84. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

proszę przekazać nauczycielom informację o możliwości duchowego włączenia się w 84. Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę w dniach 1- 2 lipca 2021 r. (za pośrednictwem Telewizji Trwam).

Program duchowej pielgrzymki:

1 lipca – czwartek

21:00 – Apel Jasnogórski – Kaplica Cudownego Obrazu – Ksiądz Biskup Piotr Turzyński

2 lipca – piątek

13:30 – Telewizja Trwam – transmisja Mszy świętej w intencji nauczycieli pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego

Więcej informacji i plakat (do pobrania) na stronie internetowej: www.duszpasterstwonauczycieli.pl

Ks. Sebastian Rucki

Duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców

 

 

.