Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj3584
Wczoraj2750
W tygodniu19953
W miesiącu94741
Wszystkie2840235

Chrzest

„Chrzest jest pierwszym sakramentem. Jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów” /KKK 1213/

Około dwa tygodnie przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka, świadectwem ślubu kościelnego /jeśli był poza parafią zamieszkania / oraz świadectwem moralności chrzestnych wystawionym przez duszpasterza parafii, w której mieszkają. Chrzest powinien odbywać się w czasie uroczystej mszy św. niedzielnej lub świątecznej, kiedy zgromadzona jest cała Rodzina Parafialna. W szczególnych przypadkach ksiądz proboszcz może wyrazić zgodę na odstąpienie od tej zasady. Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania, aby w czasie sakramentu przyjąć Komunię św. i ofiarować ją w intencji dziecka. Jeżeli rodzice żyją w tzw. konkubinacie i nie mogą zawrzeć małżeństwa z powodu przeszkody kanonicznej, są jednak praktykującymi swoją wiarę, wówczas dziecko może być ochrzczone po pisemnym oświadczeniu rodziców, zobowiązujących się do wychowywania dziecka w wierze katolickiej.

Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:

  • ukończyli 16 rok życia
  • przyjęli Sakrament Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania
  • są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary,
  • chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w tzw. konkubinacie, w małżeństwie bez ślubu kościelnego, a także ci z młodzieży, którzy świadomie zrezygnowali z pogłębiania wiary przez katechezę.

**********

 

 

 

.

Poprawiony (sobota, 25 września 2021 16:09)