W dniach 16 – 18 sierpnia 2013 roku nasza parafia przeżywała czas nawiedzenia Figury Św. Michała Archanioła z Góry Gargano. Wstępem do tego wydarzenia były kilkumiesięczne przygotowania obejmujące Msze św. ku czci św. Michała Archanioła i katechezy prowadzone przez ks. prob. K. Jońca w pierwsze wtorki każdego miesiąca, pielgrzymki m.in. do Częstochowy i Przeprośnej Górki, gdzie znajduje się świątynia pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, pokaz filmu pt. ,,Między wiarą a kulturą”  poświęconego historii objawień          w grocie Gargano oraz nowennę do św. Michała. W programie nawiedzenia Bożego Posłańca znalazła się Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie    z  nałogów, spotkanie z chorymi, spotkanie z dziećmi, procesja światła, procesja na cmentarz oraz poświęcenie kaplicy w budującym się kościele na Dworzyskach. Peregrynację poprowadził ks. Krzysztof Stanula, Przełożony Domu Zakonnego w Gnieźnie, były proboszcz naszej parafii.

Piątek 16 sierpnia 2013 r.

Święty czas nawiedzenia rozpoczął się o godz. 17.30 nabożeństwem oczekiwania. Około godz.18.00, w asyście policyjnej samochód - kaplica dotarł na parafialny dziedziniec, gdzie przy śpiewie wiernych i dźwiękach orkiestry odbyło się pierwsze powitanie nawiedzającej naszą parafię figury - znaku obecności św. Michała Archanioła. Następnie w uroczystej procesji przeniesiono figurę do kościoła, gdzie proboszcz ks. Kazimierz Joniec nałożył koronę na głowę św. Michała Archanioła - na znak rozpoczęcia peregrynacji w parafii, a delegaci wiernych wypowiedzieli słowa powitania. ,,Obdarz nas odwagą, zapałem, jednością i miłością. Daj nam serce słuchające i gotowe pójść na twoim głosem. Święty Michale Archaniele, w twoje ręce składamy dzieło odnowy naszych serc, rodzin i całej” - prosili parafianie.

Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji przewodniczył ks. Kazimierz Joniec, a Słowo Boże  wygłosił ks. Krzysztof Stanula. Po Eucharystii był czas na osobiste spotkanie z Bożym Archaniołem i modlitwę. O 20.30 rozpoczęło się nabożeństwo, po którym odśpiewano Apel Jasnogórski Pierwszy dzień nawiedzenia zakończył się procesją światła wokół kościoła.

Dim lights

Sobota 17 sierpnia 2013 r.

Drugi dzień peregrynacji rozpoczął się odśpiewaniem Godzinek ku czci św. Michała Archanioła, po których odprawiona została Msza św. dla chorych  i starszych. Później św. Michał przybył na Dworzyska. Tam o godz. 11.00 Bożego Archanioła przywitał Biskup Pomocnicy Diecezji Bielsko-Żywieckiej Piotr Greger. Ta uroczystość połączona była z poświęceniem kaplicy św. Michała Archanioła w budującym się kościele dojazdowym. W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup mówił: „Do naszej modlitwy zaprosiliśmy św. Michała Archanioła. To wierna kopia figury z Sanktuarium na Monte Sant’ Angelo. Od kwietnia św. Michał nawiedza parafie w Polsce. Dziś przybywa na Ziemię Żywiecką, do wspólnoty Księży Michalitów. W tajemnicy obcowania jest z nami Ten, którego imię oznacza „Któż jak Bóg”.Obecność Świętego Archanioła niech wzbudzi w nas poczucie odpowiedzialności za swoje życie. Niech czas peregrynacji zrodzi wzrost wiary i kultu św. Michała Archanioła. A cześć Jemu oddawaną można wyrazić przez zachowanie czystości duszy  i postawę żywej wiary”.

Po południu cudowna figura powróciła do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 16.00 modlitewne czuwanie poprowadziła młodzież oazowa. Wieczorem w obecności figury sprawowana była Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Potem przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlitwy poprowadził ks. K. Stanula, a wierni uwielbiali Boga, prosząc o uwolnienie z wszelkiego rodzaju zła. Zwieńczeniem nabożeństwa było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na sposób ,,lurdzki” oraz indywidualna modlitwa kapłanów nad wiernymi z nałożeniem rąk.

Ostatnim punktem tego dnia to procesja na cmentarz. Ks. Krzysztof Stanula przed wyjściem w katechezie mówił: „Bracia i Siostry! Idziemy ze św. Michałem Archaniołem na cmentarz. Boży Archanioł to patron dobrej śmierci. On przeprowadza człowieka z życia ziemskiego do życia wiecznego. Święty Michale, idziemy z Tobą na miejsce spoczynku naszych bliskich. Ty sam prowadź naszych zmarłych do nieba. Święty Michale, ufamy Tobie”.

Dim lights

Niedziela 18 sierpnia 2013 r.

W niedzielę o godz. 7.00 odśpiewano Godzinki ku czci św. Michała Archanioła, a o 7.30 została odprawiona Msza św. po której był czas na osobistą modlitwę. Po Mszy św. o godz. 10.30 odbyło się błogosławieństwo dzieci przed cudowną figurą Bożego Posłańca, a także przyjęcie przez sporą część wiernych szkaplerza św. Michała. O godz. 14.00 w kościele zebrali się Czciciele św. Michała Archanioła i wspólnie odmówili Koronkę Anielską.

Ostatnim punktem peregrynacji była Msza św. o godz. 14.30, w czasie której ks. Krzysztof mówił o modlitwie jako prawdziwym spotkaniu z Bogiem. Po Eucharystii ks. prob. odmówił Akt Zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi, po czym figura Wodza Wojska Niebieskiego została przeniesiona na plac przy plebanii, gdzie wszyscy zebrani odśpiewali „Patronie nasz, Święty Michale” i gromkimi brawami podziękowali św. Michałowi za dar nawiedzenia. Potem samochód – kaplica odjechał do Bielska – Białej. Tak zakończyła się peregrynacja figury w Pewli Małej.

Dim lights

Święty Michale Archaniele w Twoje ręce składamy dzieło odnowy naszych serc, rodzin i całej parafii. Niech Twoje przemożne wstawiennictwo utwierdza wiarę i ład moralny w świecie, a nam wyjedna wszystkie łaski, których potrzebujemy do zbawienia.

Któż jak Bóg

Poprawiony (poniedziałek, 26 sierpnia 2013 18:46)